مجله اینترنتی

پیشنهاد ویژه تبلیغات اینترنتی پایگاه تخصصی فوتبال ایران و جهان شبکه اینترنتی برندها


فابیو کاناوارو
جهت مشاهده تصویر بزرگتر، روی آن کلیک کنید.

تاریخ ثبت: 1392/04/31   -   بازدید: 2549 مرتبه

خداحافظی با پیرترین بازیکن برتر جهان


موضوع: فابیو کاناوارو

فوتبالش را از ناپولی شروع کرد. بعد به پارما رفت. با یوونتوس قهرمانی ایتالیا را دید و با رئال مادرید قهرمانی اسپانیا را. به تورین برگشت و دوباره سپید و مشکی پوش شد. سرنوشت، بهترین بازیکن جهان را تا الاهلی در کناره جنوبی خلیج فارس کشاند و اکنون که پزشکان می گویند، دیگر نمی تواند، باید کفش هایش را بیاویزد. آن هم درست ۵ سال پس از روزی که در ورزشگاه المپیک برلین به عنوان فرمانده آتزوری ها جام جهانی را بالای سر برد ...

«فابیو کاناوارو» از آن دست بازیکنانی است که فراز و فرود فوتبال را به معنای واقعی اش تجربه کرده اند. از قهرمانی جهان تا سقوط به دسته پایین تر، از دست یافتن به عنوان مرد سال فوتبال جهان و اروپا تا بازجویی به اتهام دوپینگ و حتی تبانی و زد و بند ورزشی. از محبوبیت مردمی تا نفرت همگانی.

فابیو کاناوارو در ۳۷ سالگی به فوتبالش پایان داد. این مدافع که رکورددار انجام بیشترین بازی ملی در فوتبال ایتالیاست، با پیراهن الاهلی خود را بازنشسته کرد؛ چرا که پزشکان زنگ خطر را برایش به صدا درآوردند و به او گفتند، دیگر به آخر خط رسیده ای. این ایستگاه آخر کاپیتان تیم ملی ایتالیا در جام جهانی ۲۰۰۶ بود، همان تیمی که در اوج بحران «رسوایی تبانی و رشوه خواری در کالچو» توانست قهرمان جهان شود و فوتبال کشورش را از ورطه نابودی برهاند. او حالا باید به عنوان مشاور کنار الاهلی باشد و تا پایان قرارداد ۳ ساله اش این تیم را همراهی کند. کاناوارو یک سال پیش و پس از ناکامی محض ایتالیا در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی از بازیهای ملی خداحافظی کرده بود.

فابیو کاناوارو

درست ۵ سال پیش در چنین روزی بود که فابیو کاناوارو در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، تیم ملی فوتبال کشورش را برابر فرانسه به پیروزی و قهرمانی جهان رساند و حالا باید گذشته شیرین خود را مرور کند: "روز تلخی است. هر چه باشد، فوتبال در بیست سال گذشته بخشی مهم از زندگی ام بود، ولی پس از انجام آزمایشی پزشکی تصمیم گرفتم، تمام کنم. پزشکان برایم روشن کردند که دیگر نمی توانم بازی کنم."

او پس از ۱۳۶ بازی ملی و قهرمانی های پی در پی با یووه و رئال مادرید، در الاهلی نتوانست همان بازیکن همیشگی باشد و دیگر صدای عربها را هم در آورده بود. عبدالله سعید رییس باشگاه اماراتی در انتقاد از عملکردش گفته بود: " کاناوارو کارایی مورد نظر ما از بازیکنی با توانمندی او را نداشت." رییس البته دل این مدافع ۱۷۶ سانتی متری را هم نشکست: "واقعا ناراحت هستیم که فابیو دیگر نمی تواند برای باشگاه ما بازی کند، ولی خوشحالیم که می توانیم به همکاری با او ادامه بدهیم."

● طلوع فابیو

فابیو کاناوارو ۱۳ سپتامبر ۱۹۷۷ در بندر ناپولی به دنیا آمد. فوتبالش را از بانیولی، شهری در نزدیکی ناپولی آغاز کرد. خیلی زود روشن شد که آینده از آن اوست. استعدادیاب های ناپولی او را دیدند و با خود با جمع فیروزه ای پوشان بردند. ناپولی آن روزها دیگو مارادونا، آلمائو، آنتونیو کاره کا و چیرو فرارا را داشت و در فوتبال ایتالیا قدرت برتر شمرده می شد. فابیو با مارادونا همبازی نشد، ولی در تمرین چرا. او هنوز هم فریادهایی را به خاطر تکل خشن روی پای دیگو رفته بود، به یاد دارد. فابیو به خاطر همان جسارت برای مدتی از تمرین با تیم اصلی محروم هم شد، ولی در نهایت در فصل ۱۹۹۳ – ۱۹۹۲ به عضویت تیم اصلی ناپولی درآمد. او هفت مارس ۱۹۹۳ در بازی برابر یوونتوس، برای نخستین بار با ناپولی در سری A روانه میدان شد. تیمی که با ناکامی های ورزشی نتوانست از عهده مخارجش بر بیاید و در نهایت وادار به فروش ستارگانش از جمله فابیوی جوان شد.

نویو اسکالا او را به پارما برد و رهبری خط دفاعش را به این بازیکن جوان سپرد. فابیو در ادامه با کارلو آنچلوتی نخستین عنوانش را تجربه کرد و قهرمان جام حذفی ایتالیا شد. او با زردپوشان در جام یوفا هم شاهد برپایی جشن قهرمانی بود. همانجا بود که او خود را به عنوان مدافعی بزرگ به همگان شناساند. آن هم در کشوری که همواره مدافعانی بزرگ و برجسته را به خود دیده است. از جوزپه برگومی و فرانکو باره سی گرفته تا پائولو مالدینی و ...

فابیو کاناوارو

کاناوارو در پارما با جان لوئیجی بوفون و لیلین تورام فرانسوی همبازی بود، مثلث دفاعی قدرتمندی را در ترکیب پارما تشکیل داد و از همانجا به تیم ملی ایتالیا راه یافت. اینتر در تابستان ۲۰۰۲ با یازده و نیم میلیون یورو پارما را به جوزپه مه آتسا برد، آن هم در حالی که سرجیو کرانیوتی رییس وقت باشگاه لاتزیو می گفت، حق خرید کاناوارو از آن او و لاتزیوست. پایتخت نشینان سخت بدهکار بودند و برای همین هم باید به دوران سخت ریاضت اقتصادی تن می دادند. سیاستی که دیگر به آنها اجازه نمی داد، دست و دلبازانه پول خرج کنند و ستارگان مورد نظرشان را به خدمت بگیرند. کاناوارو ۴ سال با اینتر قرارداد داشت، ولی ناکامی با این تیم باعث شد تا تنها پس از دو سال راه تورین و باشگاه یوونتوس را در پیش بگیرد. فابیو با اینتر نتوانست به آنچه می خواست دست پیدا کند و با آبی و مشکی پوشان هیچ گاه اسکودتو را در دست نگرفت.

کاناوارو در یووه باز همبازی بوفون و تورام شد و با آنها ۲ بار پی در پی قهرمان ایتالیا. روزهای فرود بیانکونری در راه بود. تبانی و رشوه خواری همه چیز را به هم ریخت. «موجی» و دار و دسته فاسدش شناخته، دستگیر، زندانی، محکوم و محروم شدند و یووه هم به سری B تبعید. فابیو در تورین نماند و با فابیو کاپلو به اسپانیا کوچ کرد؛ به رئال مادرید.

● روزهای کوچ

کاناوارو در سال ۲۰۰۶ با وجود تبانی گسترده در فوتبال ایتالیا مرد سال اروپا و جهان شناخته شد، چرا که تیم ملی کشورش را به قهرمانی جهان رسانده بود. فابیوها در پایان همان فصل نخست حضورشان بالاتر از بارسا قهرمان لیگا شدند. کاناوارو با برند شوستر هم این عنوان را جشن گرفت. ولی روزهای اوج رئال هم به زودی به پایان رسید و او با پرافتخارترین باشگاه اروپا حتی نتوانست شاهد رسیدن به دور یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا باشد. در پایان فصل ۲۰۰۹ – ۲۰۰۸ و پایان قراردادش با قوهای سپید فابیو به ایتالیا بازگشت و بازهم تورینی شد، ولی تنها پس از یک سال این تیم و اروپا را ترک کرد و راهی امارات شد و پیراهن الاهلی را به عنوان آخرین ایستگاه فوتبالش پوشید.

فابیو کاناوارو

● آتزوری

کاناوارو در تیم ملی هم چهار بار روانه جام جهانی شد. ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۲ کره و ژاپن، ۲۰۰۶ آلمان و ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی. او که در دو دوره جام ملتهای اروپا نیز برای لاجوردی پوشان بازی کرده بود، در یکصدمین بازی ملی خود ایتالیا را برای چهارمین بار به قهرمانی جهان رساند، آن هم در حالی که بازوبند سرگروهی را به بازو داشت. او توپ نقره ای، جایزه دومین بازیک با ارزش جام جهانی را نیز از آن خود کرد و یکی از ۷ ایتالیایی حاضر در تیم منتخب جام شناخته شد. پارگی تاندون در تمرین اجازه همراهی ایتالیا در یورو ۲۰۰۸ را از او گرفت. کاناوارو در بازی ۲۱ ژوئن ۲۰۰۹ برابر برزیل در جام کنفدراسیونها به رکورد ۱۲۶ بازی ملی پائولو مالدینی رسید و بعدها این رقم را به ۱۳۶ رساند. او در ۷۹ بازی کاپیتان آتزوری بود تا علاوه بر انجام بیشترین بازی ملی، بیشترین تعداد کاپیتانی را نیز با این تیم از آن خود کرده باشد.

فابیو کاناوارو

● فابیو آکتور سینما

این فرمانده خط دفاعی که دو پسر و یک دختر دارد و برادر کوچکترش، پائولو نیز همانند او مدافع میانی است و در ناپولی توپ می زند، سابقه بازیگری در سینما را نیز داراست. او در فیلم کوتاه "Porque hay cosas que nunca se olvidan" – چون چیزهایی هست که هرگز فراموش نمی شوند – در نقش مربی به ایفای نقش پرداخت. فیلمی که در برخی جشنواره ها نیز صاحب جایزه شد. او در سال ۲۰۰۲ هم در فیلم دیگری به کارگردانی «وینچنزو سالمه» برابر دوربین نقشی فرعی را ایفا کرد. شاید همین شیفتگی به دوربین و سینما بود که برای او دردسر آفرین شد.

در سال ۲۰۰۵ شبکه "رای" ایتالیا فیلمی را به نمایش گذاشت که مربوط به سال ۱۹۹۹ می شد و در آن کاناوارو و هم تیمی هایش پیش از بازی فینال جام یوفا برابر المپیک مارسی بازی می کردند. فیلمی آماتوری مربوط به رخدادهای پیش از بازی که خود کاناوارو آن را فیلمبرداری کرده بود و صحنه هایی از تزریق بازیکنان را نشان می دهد. تزریق ماده نئوتن که حاوی کراتین است و برای بیماران قلبی تجویز می شود. این ماده در فهرست مواد غیرمجاز جای نداشت، ولی کاناوارو هم سابقه بیماری قلبی نداشت!!! این فیلم جنجال زیادی به پا کرد و هیچ گاه روشن نشد چگونه این فیلم به نمایش عمومی درآمد و چرا کاناوارو آن را تهیه کرد.

فابیو حتی با اتهام دوپینگ هم رو به رو شد. اتهامی که او را تا پای محکومیت و دادگاه کشاند ولی در نهایت از محکومیت و محرومیت به همین اتهام در امان ماند.

حالا فابیو کاناوارو باید کفش هایش را بیاویزد و خاطره هایش را مرور کند. خاطره شیرین دریافت توپ طلا که پیش از او از آن هیچ مدافعی نشد. هر چه باشد او نخستین مدافعان میانی و پیرترین بازیکنی است که تا به امروز به عنوان «بهترین بازیکن جهان» شناخته شده اند.

عضویت در کانال تلگرام:
تلگرام

ارسال این مطلب به دوستتان

   
نام شما:  
ایمیل شما:     
      
نام دوست:  
ایمیل دوست:     
صد ضربدر سه =  
 
 


در فیسبوک به اشتراک بگذاریددر توییتر به اشتراک بگذارید

ارسال ایمیل10

... آخرین مطالب ورزشی ...
بارسلونا
بارسلونا 6-1 پاری سن ژرمن؛ عملیات بلوگرانا

آبی و اناری ها که در دیدار رفت با نتیجه 4-0 شکست خورده بودند، در دیدار امشب با ارائه...

ثبت: 1395/12/19 - بازدید: 2044   علاقه: 1 و تنفر: 0


بارسلونا
وقتی به معجزه ایمان داری

پیروزی دراماتیک بلوگرانا در نوکمپ بدان معنا بود که امیدهای این تیم برای فتح لیگ قهرمانان همچنان زنده خواهد...

ثبت: 1395/12/19 - بازدید: 1286   علاقه: 0 و تنفر: 0


بارسلونا
تکرار معجزه بازگشت؛ باز هم نوکمپ (عکس)

بارسلونا در شبی رویایی و فراموش نشدنی موفق شد شکست سنگین دور رفت را جبران کرده و 6 بار...

ثبت: 1395/12/19 - بازدید: 2658   علاقه: 2 و تنفر: 0


بارسلونا
رکوردهای جالب ثبت شده در بازگشت تاریخی بارسا

آبی اناری ها اولین تیمی هستند که موفق شدند با وجود شکست 4-0 در دیدار رفت، به دور بعد...

ثبت: 1395/12/19 - بازدید: 1115   علاقه: 0 و تنفر: 0


بارسلونا
واکنش بزرگان فوتبال به پیروزی تاریخی بارسلونا

آنها دور رفت را با شکست 4-0 پشت سر گذاشته بودند ولی در برگشت موفق شدند 6-1 پیروز شوند...

ثبت: 1395/12/19 - بازدید: 797   علاقه: 0 و تنفر: 0


فوتبالیست برتر
مسی آماده برابری با رکورد رونالدو

مسی با زدن 23 گل و کسب 46 امتیاز، بخت اول تصاحب کفش طلای اروپا در سال 2017 است. مسی...

ثبت: 1395/12/18 - بازدید: 1220   علاقه: 0 و تنفر: 0


فوتبالیست برتر
شربتی ، صفرزایی و گناه اشتباه فردی

هفته پیش رضا شربتی و این هفته نادر صفرزایی. دروازه بانی که احتمالا وقتی فهمیده که در غیاب میلاد...

ثبت: 1395/12/18 - بازدید: 2292   علاقه: 1 و تنفر: 0


رئال مادرید
خوش شانسی، راموس و قمار خطرناک زیزو

واقعیت این است که کمتر هوادار رئال پس از پایان نیمه اول بازی در سن پائولو به صعود امید...

ثبت: 1395/12/18 - بازدید: 1177   علاقه: 0 و تنفر: 0


مارادونا
چرا انتقال مارادونا به رئال مادرید عملی نشد؟

فوق ستاره آرژانتینی در دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی برای بارسلونا، ناپولی و سویا به میدان رفت....

ثبت: 1395/12/17 - بازدید: 1197   علاقه: 0 و تنفر: 0


محسن مسلمان
محسن مسلمان چگونه ستاره پرسپولیس شد؟

خیلی بعد از آن شادی گل لوکاتونی طور در لباس سفید و سبز ذوب آهن محسن مسلمان دقیقاً در...

ثبت: 1395/12/17 - بازدید: 1196   علاقه: 1 و تنفر: 0


نظر بازدیدکنندگان در خصوص این مطلب

[هنوز نظری ثبت نشده است. اولین نفری باشید که نظرتان نمایش داده می شود.]

نظر شما:  
      
* نام شما:    
* ایمیل:        
شهر سکونت:  
     
* نظر شما:    
* صد ضربدر سه =  
   
      
   
 

تبلیغات

تبلیغات اینترنتی آسایشگاه قم محک بازار مبل دلاوران مجله اینترنتی برندها مجله اینترنتی برندها مجله اینترنتی برندها مجله اینترنتی برندها